ŽIVOT V OBCI
     
  2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009
     
  Prosinec 2009                                                                 Rok 2009 zaznamenala  
                                                                                                      Jiřina Tomšová  
  31.12. Téměř 50 občanů využilo nabídku OÚ ke společné silvestrovské oslavě. Sousedé a přátelé se přišli  rozloučit s rokem 2009 a přivítat nový rok 2010. Z domova si přinesli bohaté občerstvení a  p. starosta Pilz a spol. podávali chutný guláš. K poslechu i tanci hrála, díky místním sponzorům,  hudba  p. M. Šefčíka. Na závěr končícího roku přítomní odpočítali čas, o půlnoci zazpívali českou hymnu a starosta obce  popřál do nového roku vše nejlepší. Po přípitku  a vzájemném přání všichni  sešli na náves, odkud sledovali ohňostroj.  Zábava se protáhla, vytrvalci si ještě s chutí zazpívali při harmonice a kytaře. Konec starého i začátek nového roku proběhl v pohodě.
     
 
 

 

     
 

 

     
Činnost knihovny - 2009
Každé pondělí mezi 15. a 18. hod. mají občané možnost navštívit v budově OÚ v čp.12  místní knihovnu a vypůjčit si podle svého výběru knihy nebo se na PC připojit k internetu. Knihovna vlastní více než 2000 svazků a Městská knihovna v České Lípě zapůjčuje v tzv. oběžných souborech naší knihovně 4 - 5 souborů knih ročně /25 - 30 knih v souboru /. V tomto roce je v knihovně evidováno 22 čtenářů, zapůjčili si 320 knih.
Přání k narozeninám
V roce 2009 byl osobně předán dárkový balíček s písemnou gratulací 11 občanům Svojkova starším 70 let. V obci se narodily dvě děti, jejich rodičům bylo rovněž předáno blahopřání, maminkám květiny a pro děti byl rodičům dán dárek.
 
Tuto zvyklost zavedla již v roce 1975 místní organizace Červeného kříže. Do roku 1991 ji zařizovala a částečně spolu s MěNV finančně zajišťovala. Od osamostatnění obce v r. 1992 tuto akci zajišťuje OÚ ve Svojkově. Tradice tedy trvá bez přestávky 35 let !

24.12. O Štědrém večeru ve 20.30 hod. proběhla v nově opravené a pěkně vyzdobené kapli sv. Václava vánoční mše za účasti šesti desítek občanů. Mši sloužil pater Josef Pavlas, děkan novoborské farnosti.

 

   
19.12. Fotbalový turnaj v Bukovanech "Zamrzlá kopačka", který se koná vždy poslední sobotu před Vánocemi, letos proběhl v sobotu 19.12. za účasti šesti mužstev. Tým Svojkova nenašel tento rok žádného přemožitele a díky lepšímu skóre předstihl tak Bukovany, které měly stejný počet bodů. A dosáhl tak třetího vítězství v řadě na tomto turnaji.

     
 

 

 

     
5.12. v předvečer svátku sv. Mikuláše se konala za velké účasti dětí různého věku, rodičů,  prarodičů  i sousedů mikulášská nadílka v sále budovy OÚ. Všechny mile uvítal velmi pěkně a vkusně vyzdobený sál, který pro přítomné připravili manželé Budští. Hosté, zejména děti, některé v náruči rodičů, očekávali příchod pohádkových bytostí. Sv. Mikuláše alias Zdeňka doprovázeli dva opravdoví čerti Robert a Alan, jejich kolega Jirka měl letos jiné poslání. Děti se trochu polekaly, ale anděl Ivanka je uklidňoval, ostatně čerti byli hodní, pouze tři starší hochy chtěli strčit do pytle. Každému z dětí za písničku nebo přednes básničky Mikuláš s andělem předali nadílku dobrot. Děti se radovaly a  domů všichni odcházeli spokojeni. Akci zorganizoval OÚ ve Svojkově, nechal pro děti připravit 50 balíčků, které byly pořízeny z příspěvků místních sponzorů.

Večer se sešli  v hojném počtu dospělí ke své mikulášské zábavě. I mezi ně zavítali sv. Mikuláš s čerty, kteři si přivedli z pekla ještě čtyři čertice. Všem přítomným se večer velmi líbil.

 

   
   
     
 

 
     
 

 

     
  Listopad  2009  
     
  Pěkných dní během měsíce srpna, září, října a listopadu si užili místní svojkovští sportovci. Na novém hřišti děti školního věku hrávaly kopanou, místní dívky a ženy volejbal. Na tenisovém  
  kurtu se konala častá, zejména víkendová, utkání několika skupin místních hráčů a hráček tenisu.  
  Mladší děti s maminkami navštěvovaly koutek s pískovištěm, skluzavkou a prolézačkami.  
     
  Několik dívek a mladších žen se již třetím rokem 2 krát týdně věnují sportu - cvičení na sále v čp.12, při pěkném počasí pohybu v přírodě a nyní i míčovým hrám na novém hřišti.  
                                        

 
     
 

aaaa

                                       
  Říjen  2009  
     
 

3.10. se konalo václavské sousedské posezení. Tato akce se ve Svojkově již stala tradicí. Posezení bývá dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Sejdou se sousedé, obyvatelé obce. Společně si popovídají, pobaví se, zatancují si, zazpívají, zkrátka užijí si večera. Sousedská posezení se konají v pěkném sále v budově OÚ. Pohoštění bývá bohaté, doma připravené.

 

     
 

První sousedské posezení se uskutečnilo 31.3.1990, tedy ještě  před  osamostatněním obce. Na letošní václavské posezení  přišli i starší, kteří byli původci tradice. Během let se přidávali mladší a nyní i noví obyvatelé Svojkova. Přítomných bylo 35 a bez ohledu na roky, které v obci žijí, se pěkně po sousedsku pobavili. Jen ti dříve narození si dodatečně uvědomili, že toto posezení bylo již čtyřicáté.

 

     
 

 

 

     
  Září  2009  
     
  28.9. V pondělí  28. září v 16 hodin děkan novoborské farnosti pater Josef Pavlas sloužil v kapli sv.Václava mši.  
     
  Text  uveřejněný v Českolipském deníku dne 6. října 2009.  
     
   
     
  Po dokončení nového hřiště bylo třeba zaplotit část plochy. Tyto práce vykonali dobrovolníci z obce během měsíce září.  
     
  Červenec  2009  
     
  11.7. se konalo slavnostní otevření nového hřiště za účasti občanů, zastupitelů Svojkova a několika starostů Novoborska.  
     
 

 
     
 

 

     
  11.7. proběhly v sousedství nového hřiště veřejné závody horských kol tzv. Svojkovský pohár Pekla severu.         
     
 

 

 

     
  Červen  2009  
     
 

6.6.  V sobotu 6. června odpoledne za velké účasti dětí i rodičů a chladného a deštivého počasí proběhl v areálu zámecké zahrady Dětský den.  OÚ zapůjčil nafukovací hrad, pozval k představení šermíře a zajistil řadu soutěží.

 

     
  Večer se podával výborný guláš, dražila se a kácela máj.  
     
   
     
  Květen  2009  
     
  1.5. se konala v Modlivém dole  14. mše na zahájení Mariánského měsíce.  
     
 

 

 

     
  Duben  2009  
     
  30.4.  Poprvé v areálu zámecké zahrady byla 30. dubna  vztyčena májka a postavena hranice  k pálení čarodějnic. Akci  jako vždy zorganizovali členové místních hasičů. Starosta obce p.Pilz a spol. podával výborný guláš.  
     
 

 

 

     
  18.4.  V sobotu 18.dubna se konalo na sále v budově OÚ  jarní aprílové sousedské posezení.