S v o j k o v    o ž i l

 
     
 

 V sobotu 30.září se v odpoledních hodinách ve Svojkově, obci se 145 obyvateli, uskutečnilo ve společenském sále budovy Obecního úřadu setkání bývalých žáků. Národní školy ve Svojkově z let 1945 -1965. V dalších letech již škola svému účelu nesloužila. 

 
 

             Zmíněnému setkání bylo přítomno 70 účastníků, většinou bývalých žáků, jejich partnerů, sedm rodičů tehdejších žáků, dvě učitelky a jeden z učitelů. Milé bylo i shledání sourozenců v místě, kde prožili první roky školní docházky. Všichni byli přivítání starostou Svojkova. Přítomní shlédli výstavku dobových fotografií a film „Hodina tělesné výchovy na jednotřídní škole“, který byl natočen se svojkovskými žáky v r.1955 Studiem naučných filmů.     

 
 

             Účastníci setkání se po létech poznávali,zavzpomínali si, pobavili se. Mnozí ve Svojkově nebyli řadu let a byli mile překvapeni, jak obec roste do krásy. Dnes zde žije sedm bývalých žáků se svými rodinami a jedna učitelka. Další účastníci tohoto srazu přijeli z různých míst českolipského okresu i ze vdálenějších míst, např. Nymburka, Prahy, Ústí nad Labem, Mostu, Domažlic,Děčínska, Jablonecka, Prachaticka a Plzeńska.

 
 

             Sami pořadatelé byli mile překvapeni vysokou účastí a krásnou srdečnou a pohodovou atmosférou celého odpoledne. Zůstanou v nás velmi pěkné vzpomínky, mnozí obnoví přátelství z dětství a budeme se snažit, aby takovéto setkání nebylo poslední.